Přidejte si tuto stránku do Oblíbených Laddobar Web - Sapkowski

Autor

Tor ZiraelAndrzej Sapkowski se narodil 21.6.1948 v polském městě Łódź, vystudoval vysokou školu zahraničního obchodu v Łódź, je ženatý, ovládá několik světových jazyků, v letech 1972 - 1994 pracoval v zahraničním obchodě. V roce 1986 debutoval povídkou “Zaklínač” v časopise Fantastyka (později vyšla česky v Ikarii). Zaklínač je mutant ovládající nadpřirozené tělesné i magické vlastnosti, bojující s nestvůrami ve světě fantasy. Roku 1988 se stal podle čtenářů téhož časopisu nejoblíbenějším polským autorem fantasy. V roce 1990 vydal první část krátkých povídek “Poslední přání”. Roku 1992 navázal druhou částí “Meč osudu”. Pětidílnou ságu o zaklínačových dobrodružstvích začal r. 1994 knihou “Krev elfů”, dále pokračoval knihami “Čas opovržení” (1995), “Křest ohněm” (1996) a “Věž vlaštovky” (1997). Poslední díl “Paní z jezera” již v Polsku vyšel v roce 1998, u nás se tak snad stane zanedlouho. Roku 1995 publikoval “Svět krále Artuše”, essay diskutující o popularitě legend o králi Artušovi mezi současnými čtenáři a jejich vlivu na autory 20. století, kniha obsahovala mikro-novelu “Maladie”, variaci na legendu o Tristramovi a Islodě. Je autorem fantasy počítačové hry “Yrrhedesovo oko”, jedné z nejpopulárnějších v Polsku (jak je tomu u nás, nevím). V roce 1988 se stal nejoblíběnejším polským fantasy autorem časopisu Fantastyka. Patří k nejoblíbenějším autorům u nás, na Slovensku, v Rusku a vůbec v celé východní Evropě. V roce 1996 se jeho příběhy dočkaly vydání v němčině. Již podepsal smlouvu na filmové zpracování Zaklínače a na televizni seriál podle svých povídek. V posledních letech píše recenze a fejetony do časopisů Fantastyka a Magia i miecz. Rád by napsal román, odehrávající se v Čechách v období husitských válek.

Dílo

Tandaradei! - kniha povídek nejen o Zaklínači (povídky Konec světa, Poslední přání, V kráteru po bombě; není k dostání)
Zaklínač - Stříbrný meč - kniha povídek (povídky Zaklínač, Zrno pravdy) (89 Kč)
Zaklínač - Věčný oheň - kniha povídek (povídky Hranice možností, Střípek ledu) (89 Kč)
Zaklínač - Meč osudu - kniha povídek (povídky Trošku se obětovat, Meč osudu, Něco víc) (89 Kč)
Zaklínač I. - Poslední přání - kniha znovupřeložených straších povídek, doplněných rozsáhlým Hlasem rozumu, plus také úvodní povídka Cesta, z níž není návratu (250 Kč)
Zaklínač II. - Meč osudu - kniha znovupřeložených straších povídek
Krev elfů - první část ságy o Zaklínači (99 Kč)
Čas opovržení - druhá část ságy o Zaklínači (99 Kč)
Křest ohněm - třetí část ságy o Zaklínači (129 Kč)
Věž vlaštovky - čtvrtá část ságy o Zaklínači (159 Kč)
Paní z jezera - pátá, závěrečná část ságy o Zaklínači
Zlaté odpoledne - další “negereltovská povídka” vyšla v Ikarii 5/99
Něco končí, něco začíná - svatba Geralta s Yennefer - závěrečná povídka - vyšla v Ikarii 5/95 a Dechu Draka 6/94

 

Ocenění získaná A. Sapkowskim

Polské ceny:

1989 Tvůrce roku - Laureat LYENKFY
1990 Cena Polského fandomu - “Cena Janusza A. Zajdla” za “Menší zlo”
1992  Cena Polského fandomu - “Cena Janusza A. Zajdla” za “Meč osudu”
Tvůrce roku - LYENKFY
1993 Cena Polskeho fandomu - “Cena Janusza A. Zajdla” za “V kráteru po bombě”
1994 Cena Polského fandomu - “Cena Janusza A. Zajdla” za “Krev elfů”

 

České ceny:

1993 Ikaros za “Zaklínač”
Ludvik za “Zaklínač”
1994 Ikaros za “Meč osudu”
1995 Cena Akademie science fiction, fantasy a hororu za “Krev elfů”
1996 Ikaros za “Krev elfů”
Cena Akademie science fiction, fantasy a hororu za “Čas opovržení”
1998 Cena Akademie science fiction, fantasy a hororu za “Věž vlaštovky”

 

Můj stručný popis

Andrzej Sapkowski vytvořil ve svých knihách zvláštní středověký svět. Do země, kde dříve žili elfové a trpaslíci, připluli lidé a postupně si ostatní národy podmaňují. Na ochranu před nestvůrami putují světem zaklínači - mutatni, odborníci na boj mečem. Hrdinou Sapkowského povídek je zaklínač Geralt, který nejen pobíjí netvory, ale též uvažuje a se svými přáteli Marigoldem, trpaslíkem Yarpenem Zigrinem, čarodějkou Yennefer a dalšími se vydává na nebezpečné výpravy ve snaze uchránit malou Cirillu před záměry čarodějů, králů i císaře Nilfgaardu - Emhyrem van Emreisem.

První tři knihy jsou soubory povídek, ve kterých se čtenář může seznámit s běžnou prací zaklínačů, s přáteli Geralta a v neposlední řadě i s jeho nepřáteli. Sága o Zaklínači je román, což mimo jiné značí, že je mnohem složitější než povídky, a celý se točí kolem patnáctileté princezny Cirilly z Cintry, která je vysokou kartou ve vypuklé válce s Nilfgaardem. Geralt ji jednou zachrání život a od té doby ji chrání, na zaklínačském hradišti se naučí zacházet s mečem, Geraltova přítelkyně Yennefer se ji snaží zasvětit do základů magie. Nakonec se rozhodne přihlásit Ciri do kouzelnické školy. Setkají se tam s Geraltem, avšak při kouzelnickém kongresu někteří členové Kapituly zradí a vpustí na Thanedd elfí záškodníky. Propukne bitka, při níž se nešetří ani ocelí, ani magií. Yennefer je zkomprimována do krystalu, kouzelník Vilgefortz Geralta ztluče holí a přeláme mu nohy a Ciri vstoupí do zanášejícího teleportu na Tor Lara - Věži racka. To ji sice zachrání, dostane se někam na jih Nilfgaardu, ale poté, co málem zahyne v poušti se stane členkou tlupy Potkanů a v podstatě se věnuje přepadání a zabíjení. Ale vše má svůj konec, lovec lidí Bonhart pobije celou tlupu, jen Ciri, na kterou je vypsána odměna, nechá žít, ale zato ji sadisticky týrá. Po dlouhém utrpení, když se u ní shromáždí její nejvýznamnější nepřátelé Rience, Stefan Skellen a Bonhart, se jí podaří uprchnout, ale je zraněna a v bezvědomí ji v bažinách nalezne poustevník Vysogota a vyléčí ji. Po několika týdnech se vydá na cestu k Věži vlaštovky, kde má být také portál. Cestou pobije několik svých pronásledovatelů a zbytek porazí na zamrzlém jezeře. Když vstoupí do portálu, čtvrtá část končí a já si musím počkat na závěrečnou pátou část Paní z jezera. Má být dvakrát tlustší, než Věž vlaštovky, zjistí se, že Emhyr je Duny, Geralt s přáteli přepadne Vilgefortzovu citadelu Stygga, aby vysvobodili Yennefer, ale několik jich tam zemře. Dojde k velké bitvě nad Brennou mezi vojsky Nilfgaardu a Nordlingů, kde povstanou z mrtvých někteří mrtví hrdinové. Jak to nakonec dopadne s Geraltem a Yennefer, a jak se bude dařit Ciri, o tom se nechte překvapit.

 

Ukázka (Čas opovržení, kapitola čtvrtá)

Rytíř se blížil pomalu, rostl před dívkou jako vysoká černá věž. Peří na helmě se chvělo a šelestilo. “Neunikneš mi, Lvíče z Cintry,” zaplály v průzoru helmice nelítostné oči. “Tentokrát už ne. Nemáš kam utéct, šílená princezno.”
“Nedotkneš se mě,” opakovala přiškrceným hlasem. Zděšeně se tiskla ke studené zdi.
“Musím. Plním rozkazy.”
Když po ní vztáhl ruku, strach náhle ustoupil a vystřídal jej divoký hněv. Hrůzou ztuhlé svaly se uvolnily, vymrštily se jako pružiny a samy vykonaly na Kaer Morhen nacvičené pohyby - hladce a plynule. Dívka skočila, muž se na ni vrhl, nebyl však připraven na piruetu, která ji bez obtíží dostala z jeho dosahu. Meč hvízdl a zakousl se přesně a neomylně mezi plechy zbroje. Rytíř zavrávoral a padl na jedno koleno, zpod nárameníku vytryskla jasně červená stružka krve. Ciri vztekle vykřikla a ťala podruhé, rovnou do helmy. Srazila rytíře na druhé koleno. Bojová zuřivost ji zcela zaslepila, neviděla nic kromě nenáviděných křídel. Černá pera se rozletěla kolem, jedno křídlo upadlo, druhé se svěsilo na zakrvácený nárameník. Rytíř nemohl vstát, pokusil se alespoň zachytit čepel zbraně rukou v železné rukavici. Zaskučel bolestí, když morhenské ostří proseklo drátěné pletivo i dlaň. Další rána mu srazila helmu. Ciri odskočila, aby získal rozmach k poslednímu, smrtícímu úderu.
Neudeřila.
Nebylo již černé helmy, nebylo dravčích křídel, na nichž přilétala hrůza do jejích snů. Nebylo již černého rytíře z hořící Cintry. V louži krve klečel bledý, černovlasý mladík s ohromenýma očima a ústy zkřivenými grimasou strachu. Černý rytíř padl jejím mečem, zmizel, z tak dlouho ji děsících křídel zbyla osekaná pera. Krvácející , vyděšený mladý muž, který se choulil před ní, byl nikdo. Nikdy ho neviděla, neznala ho. Nezajímal ji. Nebála se ho ani k němu necítila nenávist. Nechtěla ho zabít.
Hodila meč na zem.
Obrátila se. Slyšela volání Scoia´tael sbíhajících od Garstangu. Uvědomila si, že za chvíli ji obklíčí na tomto plácku. Uvědomila si, že ji dohoní na cestě.
Musela být rychlejší než oni. Přiběhla k vraníkovi, cvakajícímu podkovami na dlažbě, křikem ho pobídla a v běhu vyskočila do sedla.

 

Linky

Kritika dřevárny Zaklínač (Zaklínač na Sapkowski.CZ)
Válka o Cintru (Pravidla a Reportáže)
Andrzej Sapkowski Zone
Sapkowski.CZ
Auditorium o Sapkowském na Cyberspace - číslo 250 - (registrace)
Diskuse o Sapkowském na Průvodci
Geralt
Neoficiální první česká stránka
Zaklínač

Zaklínačský medailón