Přidejte si tuto stránku do Oblíbených Laddobar Web - Commandos BEL

Novinky

Ano, přestože se většina novinek týká Commandos 2, pro C:BEL tu je patch, který umožňuje jejich instalaci pod Windows 2000.

Úvod

Logo hry Commandos“Nechejte se zaujmout poslední bitvou důvtipu a pevné vůle s nejvíce nemilosrdnou vojenskou silou v historii. Commandos je real-timová taktická válečná hra, která vám dá pod velení četu elitních spojeneckých Commandos v druhé světové válce, jejichž úkol je splnit 26 nebezpečných misí za liniemi nepřítele. Vaším úkolem je překazit válečnou snahu Němců sabotážemi a taktickým géniem.

Tato akčně laděná strategická válečná hra je nad úrovní běžných her svojí revoluční AI, a schopností řídit 6 samostatných Commandos, každý se specifickou dovedností, jak infiltrovat nepřátelské území a vést si v prudkém boji. Vaše riskantní mise vás zavedou z vyprahlé pouště Severní Afriky k břehům Rýna, hornatým fjordům Norska a plážím Normandie.

Zkuste nejrealističtější, vizuálně omračující grafiku s přesnými 3D modely více než 350 staveb, vozidel a zbraní z éry druhé světové války.”

Tolik oficiální stránky hry Commandos: Behind Enemy Lines. Pravdou je, že herních misí je dohromady 20. K tomu 6 misí tréninkových - dostanete jednoho z týmu a jednoduchý úkol. Slouží k poznání kvalit jednotlivých Commandos a osvojení si jejich ovládání.

Hru Commandos vytvořil španělský tým Pyro Studios, a jejím distributorem je Eidos. Byla oceněna titulem Score hra roku 1998 a Score strategie roku 1998.

 

Stručný všeobecný popis

Konec první mise - křest ohněmV některých misích mohou být speciální hosté, jako pilot, k umožnění odjezdu z mise. Commandos je unikátní typ hry vyžadující opatrné plánování a provedení. Toto umožňuje například možnost vidět "očima nepřátel" - můžete zjistit, co voják zahlédne a jaké území je před ním skryto. Protože je stojící osoba lépe vidět, zorné pole je rozděleno na dvě části. V tmavém poli voják zahlédne stojící mrtvolu, ve světlém i ležící. Mrtvolu ovšem většinou spatří i v tmavém poli. Tato funkce se dá použít i na terén - zmizení křížku či jeho vytrvání informuje, zda je sem vidět. Na rozdíl od jiných real-time strategií máte jen hrstku mužů, které musíte provést skrz 20 navazujících misí. Pokud některý zemře v průběhu mise, musíte ji hrát znovu a ukončit ji se všemi muži naživu.

Hra Commandos je viděna z izometrického pohledu na plně zoomovatelné mapě. Vidíte všechny stráže a hlídky nepřítele a jejich zorné pole a musíte najít správný průchod pro váš tým. Všichni jeho členové jsou unikátní ve svých schopnostech, máte Zeleného bareta, Řidiče, Špióna, Potápěče, Ostřelovače a Sapéra.

Každý Commando má své speciální dovednosti, například Zelený Baret je tichý zabiják a jako jediný umí přenášet barely. Také umí přenášet těla padlých nepřátel a jeho rádio-návnada odvádí pozornost nepřátel. Více o schopnostech jednotlivých Commandos najdete na stránce Dovednosti. Je důležité se dovednosti dobře naučit a náležitě jich využívat.

Náplní misí je obvykle ničení důležitých a klíčových zařízení německého Wehrmachtu a vůbec hitlerovského Německa - vyhazování mostů, vysílačů, skladů pohonných hmot, děl a přehradních nádrží do vzduchu, odstraňování vysokých německých důstojníků či dopomáhání zajatcům k útěku. Naopak občas chráníte své důležité objekty. A při troše šikovnosti potopíte Bismarcka ještě před vyplutím na moře. Rozpětí misí je od roku 1941 až po konec války. Musíte nalézt bezpečnou cestu dovnitř, porazit nepřítele a bezpečně ujet.

V mnoha misích nemají Němci převahu v počtu, ale i ve zbraních. Každý Commando má pistoli, zatímco nepřátelé mají pušky nebo kulomety. Je zapotřebí tří střel z pistole k zabití vojáka. Proto se vyhýbejte přestřelkám, protože více než často prohrajete. Utajení a překvapení jsou vašimi nejlepšími zbraněmi. Dokud výstřel z pistole nevyvolá poplach a neprozradí vaši přítomnost nepříteli, volte tiché metody zabíjení nepřátel. Obvykle nechcete, aby věděli, že jste v okolí, až do samého konce mise, kdy věci začínají explodovat (vašim přičiněním) a snažíte se uniknout.

Nepřátelé mají na jednu stranu poměrně vysokou AI, ale na druhé straně někdy dělají nepochopitelné kousky. Pokud uvidí stojícího Commando a ten se jim hbitě klidí z očí, rozběhnou se na místo, kde ho naposledy viděli. Tam se zastaví a místo, aby se zašli podívat za roh budovy či velký kámen, zůstanou stát. A pak se otočí zády k místu, kde číháte a vrátí se na původní místo. Pokud tam ovšem dojde... V jiném případě německý voják spatří nepřítele a zařve "Halt!" Pokud se Commando pohne, začne střílet. Ale pokud ne, stojí takto dál a zírá na něj. Mezitím máte dobrou šanci ho odstranit.

Další nejasnosti jsou například v tom, že nikomu nevadí ubývající počet vojáků, nikdo si nevšimne rudé skvrny na sněhové pokrývce (ani deseti skvrn), nikdo se nepozastaví nad mohutnou náloží u nádrže s naftou ani nad bublinkami unikajícími z vody vedle hlídky. Voják stojící a mířící se dá zezadu tělem odstrkat až na nějaké bezpečné místo, kde jeho smrt nikomu nebude vadit. Ovšem bez těchto "nedokonalostí" by byla hra nehratelná.

Kouzlo Commandos tkví hlavně ve skvělých nápadech - od dovedností jednotlivých členů týmu (zakopávání, kladení pastí, potápění atd.) k jednotlivým misím - dopravu cisterny s benzínem před sídlo SS je možno realizovat pomocí tramvaje, která jezdí sem a tam. Jinde můžete k odříznutí cesty Němcům využít nádrž se petrolejem, kterou po vypuštění zapálíte, jinde se přes příliš rychlý proud vody dostanete pomocí kolejničky a prázdného vozíku s uhlím.

Jeden z klíčů k úspěšné misi je trpělivost. Je důležité si prostudovat akce nepřítele. Před tím, než někoho zabijete, zjistěte, kdo může váš čin zpozorovat a způsobit alarm. Většina misí vyžaduje zabít nepřátele v jistém pořadí, abyste se vyhnuli objevení. Takže ukládejte hru po každé fázi a používejte “Quick save” po každém zabití. Jistě nechcete začít hrát misi znovu od začátku kvůli malé chybičce, která způsobila zabití jednoho z vašich mužů.

Hratelnost Commandos je plně podle mého gusta, hrací doba je minimálně 14 dní. Obtížnost misí se neustále zvyšuje. Pro mě osobně je přemýšlení nad misemi příjemné, i když někdy je to opravdu nesnesitelné - zabití generála SS je snad skoro nejhorší. Hratelnost dost zvyšuje možnost dobrého savování - ať už standardního, nebo skvělý "Quick save". Ten ukládá rychle jednu pozici hry, tu starší vždy přemaže.

Commandos mohou hrát síťově až 6 hráčů (podle druhu mise a počtu Commandos v ní). Při hře po LAN potřebuje každý počítač své CD. Eidos uvolnil patch, který by tento problém měl spravit a pak by hra vyžadovala pouze jedno CD pro server a plnou instalaci pro každého hráče. Hra je chráněna proti nelegálnímu kopírování technologií firmy Sony SecuRom.

Technické provedení Commandos je vzhledem k nízké hardwarové náročnosti malý zázrak. Opravdu pěknou grafiku v Hi-Coloru lze v nižším rozlišení získat i na dvoumegových grafických kartách, na 800 × 600 stačí 4 MB a 1024 × 768 asi 8 MB. Hra běží pod Windows 95 +, minimálně na Pentiu 90 (doporučené Pentium 133+) s 8 MB RAM (doporučeno 16+ MB), 4 × CD-ROM (doporučen 6 ×) a 70 MB HDD (a doporučena je i zvuková karta).

 

Další informace

Tipy & Triky        Dovednosti a vlastnosti Commandos       Popis misí       Linky