Přidejte si tuto stránku do Oblíbených Laddobar Web - MP3CD

MP3 CD přehrávače

O fenoménu jménem MP3 už asi slyšelo hodně lidí. Lidé si je stahují nejen z Napsteru (zvlášť teď už to nemá moc cenu), grabují si CDčka od kamarádů apod. Dalším revolučním krokem byla zařízení schopná přehrávat MP3 venku, prostě obdoba walkmanů. Jenže většina z nich naráží na problém s cenou pamětí (takže jsou sice krásně malé, nicméně se tam moc hudby při slušné bitrate nevejde - obyčejně kolem 32 - 128 MB). IMHO dost dobrým nápadem bylo spojit discmany a MP3 a vyvinout tak MP3 CD přehrávač (jedinými potencionálními nevýhodami tohoto spojení může být velikost či odolnost proti nárazům).

Já jsem měl díky mému pobytu v USA možnost koupit si a vyzkoušet dva z nich - Philips eXpanium a RioVolt od SonicBlue. Proč dva - nešťastnou náhodou mi totiž eXpanium ukradli asi po dvou měsících používání, takže jsem si v březnu koupil Rio Volt (jinak by mi eXpanium dozajista stačilo).

Po té, co jsem do nějaké míry prozkoumal možnosti Rio Voltu mě překvapilo, jak se v lecčem liší od eXpania, a také jsem si řekl, že by se někomu mohly tyto mé zkušenosti hodit při rozhodování koupit-nekoupit (tyto přehrávače jsou totiž v prodeji víceméně i v Čechách). Cenově se nyní pohybují okolo $150.
V Čechách eXpanium stojí okolo 8000,- Kč v prodejnách DatArtu a dalších dealerů Philipsu (V Apro v Jindřišské v Praze mají verzi s dálkovým ovládáním). Zato RioVolt v Čechách neseženete (pokud ano, napište mi prosím), ale zato se dá sehnat jeho dvojče, nazvané SoulPlayer, které se od něj liší pouze designem (ale třeba display má také stejný, i stejné updaty firmware, tudíž tato recenze až na design a podobné věci platí i pro něj). Jeho cena se pohybuje okolo 7500,- Kč (dá se sehnat v Brně, domluva přes internet).

Tak, nudný úvod je za námi a vzhůru na srovnání..

Vzhled

eXpaniumeXpanium je podle mně designově velmi povedené, prostě něco, čím se můžete "chlubit" - taková krásná technologická hračka. Mimo to jsem byl příjemně překvapen kvalitou provedení, doléháním všeho, pěknými kovovými tlačítky (vlastní tělo je z šedého plastu).

Rio VoltRio Volt na první pohled sází na jiný styl - takový řekl bych více "alienský" , ) Také je IMHO dost pěkný, ale co se kvality provedení týče, eXpaniu se nevyrovná (přestože jsou oba Made in China). Je celý z plastu, některá tlačítka se trošku viklají, škvíra pod víčkem přehrávače není všude úplně stejná.. Detaily, ale celkově působí trochu levnějším dojmem. Musím ho ale pochválit, že naštěstí se to zatím nijak prakticky neprojevilo.
Zde se ještě můžete kouknout na dvě fotky RioVoltu relativně zblízka , )   1 | 2

Podpora formátů

Oba přehrávače shodně podporují jak normální audio CD, tak CD-R i CD-RW (jak audio, tak s MP3). eXpanium podporuje MP3 o bitrate 32 - 320 kbps i VBR, Rio Volt to samé a navíc ještě WMA soubory (od firmware 1.13 navíc i beta-podporuje ASF komprimovaný Windows Media Audio V2 s bitrate vyšší než 32 kbps).

U obou přehrávačů jsem testovali všechny druhy CD (a dokonce jsme zkoušeli i 80 minutové CD-RW a 90 minutové CD-R), a MP3 o různých bitrate i VBR, a WMA. ASF nepoužívám, ale nemám důvod jim nevěřit, že to Rio Volt umí.

Po zapnutí Ria probíhá načítání disku (s posledním firmware podporuje až 999 tracků či písniček na jednom CD), které trvá cca. 15 sekund (v závislosti na množství písniček). U eXpania byla tato doba výrazně delší, až dvě minuty u některých CD s MP3.

Display

Display Rio VoltDisplay eXpania zobrazuje víceméně všechny potřebné údaje, jako číslo písničky, stav baterie, zapnutý anti-skip, přehrávací módy a tak. Bohužel není podsvícený, takže od soumraku je bez baterky naprosto nečitelný. Rio Volt má display podsvětlený a také větší, jelikož podporuje skvělou věc, ID3 tagy do verze V2 3.0 (a u audio CD zase CD Text). Sice vám zobrazí akorát položky autor a název písničky (ještě by se asi hodil název alba, rok vydání a další věci), ale i tohle je skvělé, člověk si nemusí pamatovat čísla písniček a podobně. Jméno autora a písničky při přehrávání roluje po displayi, a pod tím poskakuje animovaný panáček (tancuje) - tady bych sice spíš uvítal zobrazní něčeho užitečného, ale budiž. Takže po stránce displaye a výběru písniček Rio Volt jasně vítězí (však je také novější, než eXpanium).

Baterie a anti-skip

Doba výdrže baterií u obou přehrávačů je udávaná kolem 10 hodin (moje zkušenosti tomu vcelku odpovídají). To se ještě může lišit s vypnutým a zapnutým anti-skipem. eXpanium má indikátor stavu baterie na displayi, je relativně spolehlivý. Rio Volt oproti tomu zobrazí ikonku prázdné baterky až tehdy, když už je téměř prázdná (podle dokumentů na webu je to záměr), což je docela nic moc.

eXpanium má ESP (electronic skip protection) automaticky zapnutou při přehrávání MP3 (při 128 kbps cca. 100 sekund, s vyšší bitrate se doba zřejmě zmenšuje). U audio CD se dá zapnout volitelně. Během doby, co jsem eXpanium používal, tak jsem byl s jeho anti-skipem vcelku spokojen (semtam ale místy nezvládal - na chvíli se odmlčel a pak buďto navázal, nebo přeskočil na další písničku).

Rio Volt má u audio CD volitelně buďto 10 nebo 40 sekund (projeví se na výdrži baterií) a pro MP3 zřejmě také podle stupně komprese až 120 sekund. Na stejné trase cestou ze školy měl ovšem výpadků více, s tím rozdílem, že poslušně čeká, a až se mu podaří problémový kousek konečně načíst, pokračuje. To se stává pouze v momentech, kdy zrovna načítá data, u Ria se totiž CD točí vždy jen krátce, a poté hraje z paměti. Tam je tedy anti-skip dokonalý, jenže když má problémy jindy, moc to nepotěší. Ještě čerstvá zpráva - co teď na jaře chodím v teniskách místo pohorek, tak chyby nejsou - že by tak moc záleželo na jemnosti chůze? A nová letní zpráva ; ) s novým firmware 2.00 se anti-skip opět o něco zlepšil (a je možnost nastavit buffer pro MP3 na 30 nebo 60 sekund).

Ovládání

eXpanium má na sobě nahoře rozmístěno šest základních tlačítek (play/pause/on, >>, <<, stop/off, MODE a PROGRAM). Neumí hrát zrychleně v MP3, jen v audio CD (u MP3 se těmito tlačítky místo toho přeskakují alba). MODE nastavuje shuffle, shuffle repeat all, repear, repeat all a scan (zahraje 10 sekund z kazde skladby). PROGRAM umožňuje nastavit a prohlížet seznam skladeb. Ani MODE ani PROGRAM jsem nicméně nepoužíval, takže tyto informace jsou spíš orientační. Dále jsou na boku eXpania tlačítka HOLD, RESUME a DBB. DBB (Dynamic Bass Boost) zapíná zvýraznění basů, HOLD deaktivuje tlačítka (velmi užitečné) a RESUME aktivuje funkci, která po znovuzapnutí přístroje skočí na místo, kde jste ho vypnuli (u audio CD přímo doprostřed skladby, u MP3 jen na začátek). Výčet tlačítek končí kolečkem na změnu hlasitosti. Při přehrávání po tmě (kromě toho že neuvidíte nic na displayi) asi budete mít taky menší problémy s hledáním jednotlivých tlačítek, jelikož jsou všechna stejně velká a symetricky rozmístěná.

Je možné také procházet adresáře, ty se zobrazují jako AL 0 - AL X seřazené určitým způsobem. Stejně tak písničky jsou vidět pouze pod číslem. Našel jsem ale prográmek Playlist, který podle struktury CD vygeneruje playlist, který si můžete třeba vytisknout a nosit s sebou (nicméně ani to není příliš pohodlné, a v té verzi, kterou jsem zkoušel, ještě byly nějaké chybky v pořadí alb).


U Ria se setkáte s jedním kulatým tlačítkem se stejnými čtyřmi základními tlačítky (včetně funkcí on/off), dále pak tlačítky + a - na změnu hlasitosti (od firmware 2.00 si můžete vybrat mezi 40-stupňovou a 20-stupňovou stupnicí), a tlačítky NAVI, EQ, MODE, + 10, PROG, HOLD a ESP (přepíná jen mezi 10 a 40 sekundami anti-skipu). NAVI umožňuje procházet adresáři (zobrazí všechny, i ty bez MP3) a v nich názvy MP3 a WMA souborů, které lze rovnou přehrát. V adresářové struktuře se pohybuje tlačítky na ovládání přehrávání (> je nahoru etc.) Příjemná funkce.
Tlačítko EQ mění ekvalizér na Normal, Rock, Jazz, Classical, Ultra Bass či vlastní nastavení. Pokud ho podržíte na 1,5 sekundy, tak se vám u Ria s novým firmwarem objeví další menu, které ovládáte tlačítky Joypadu (tento popis platí pro firmware 2.00):

  • GENERAL - můžete zapnout RESUME (u Ria funguje u MP3 i uprostřed skladeb), BEEP control (při stisku některých tlačítek pípne - poznáte, že jste něco neúmyslně zmáčkli), MP3 buffer (30 nebo 60 sekund), počet stupňů u hlasitosti (20 nebo 40)
  • DISPLAY - LIGHT control (umožní vypínat podsvícení displaye i při napájení přes adaptér, na baterkách se vždy po pár sekundách vypne), EXT control (vypne zobrazování zkratek MP3, WMA etc. před jménem skladby), TAG control (vypne zobrazování ID3 tagů) a TIME info (zobrazí buďto čas zbývající nebo uplynulý)
  • TIMER - SLEEP timer (čas automatického vypnutí; vypnutý nebo 10 - 90 minut), STOP POWER OFF (čas vypnutí po zmáčknutí STOP; vypnutý nebo 30 sekund - 60 minut), FW/RW skip (při stisknutí +10 se buďto skočí na dalších 10 skladeb nebo na další adresar), rychlost FW/RW (nastavuje rychlost procházení adresářů přes NAVI na 1 - 6 ×), využití EQ tlačítka (jako NAVI, PROG, MODE, EQ)
  • MODE - zde si můžete nastavit, k čemu pak můžete používat tlačítko MODE, viz níže.
  • USER DEF EQ - uživatelský ekvalizér, lze nastavit bass boost (0 - 12 dB), bass frekvence (50 - 200 Hz), treble boost (0 - 12 dB), treble frekvence (2 - 7 kHz)

MODE lze nastavit na podobné věci jako u eXpania, tj. shuffle, repeat, scan, a ještě některé z nich použít jen na aktuální adresář (album). PROG umožňuje opět nastavení playlistu (a opět jsem ho ještě nevyužil, stejně jako MODE). Konečně HOLD deaktivuje tlačítka.

U Ria jsem narazil ještě na jednu zajímavost, která mě dost potěšila, a tou je jednoduchý upgrade firmware. Ze stránek výrobce se dá stáhnout nejnovější verze, která se rozbalí, na CD (nejlépe CD-RW) se do rootu vypálí jeden binární soubor, a Rio Volt si ho po zapnutí načte a sám se upgraduje ; ) Navíc na updatech firmware opravdu pracují - vlastnosti se ještě vylepšují, doplňují funkce etc. Poslední verzí je 2.00, která například výrazně zmenšila mezery mezi skladbami. U eXpania jsem na žádnou takovouto možnost nepřišel.

Příslušenství

eXpanium se prodává ve dvou verzích, buďto s auto-adaptérem, nebo s ovládáním na sluchátkách. U obou jsou navíc sluchátka (celkem nic moc "špunty", které mi pořád vypadávaly) a adaptér. Co k tomu dodat - auto-adaptér jsem zkoušel, normální adaptér šetří baterky.. eXpanium je zabaleno v pěkné krabici s manuálem.

Rio Volt se prodává s ovládáním (auto-adaptér se snad dá dokoupit). To je malinký joypad podobný tomu přímo na Riu, má na sobě malou přezku na uchycení na oblečení, tlačítka hlasitosti, EQ a HOLD (ten je dost dobrý v tom, že nesouvisí s tím na přístroji, takže můžete zablokovat tlačítka na vlastním přehrávači, dát ho do kapsy a ovládat ho přes malý joypad beze strachu, že se vám v kapse něco zmáčkně). Kromě toho jsou k Riu ještě přibalena sluchátka (podobná kvalita jako u eXpania), adaptér, koženkové pouzdro, mini-manuál a dvě CD (na jednom je Adaptec Easy CD Creator a na druhém manuál v PDF).

Shrnutí

Takže závěrem - ze srovnání je patrné, že Rio je MP3 CD přehrávač "druhé generace" se svou podporou ID3 tagů a podsvětleným displayem. Taktéž je zajímavá možnost upgrade firmware, díky které se dá přidávat i podpora dalších formátů v budoucnosti. Naproti tomu mě trošku nepotěšilo svým anti-skipem a trochu lacinějším vzhledem.

Výhody a nevýhody eXpania asi vyplývají z výše uvedeného jasně - hlavní je absence ID3 tagů, ve tmě nečitelný display a asi i dlouhá doba načítání.

Kdybych si měl teď vybírat znovu, tak si vyberu Rio Volt, ale eXpanium také není špatná koupě. Snažil jsem se napsat, na co jsem si vzpomněl, ale pokud byste měli nějaké dotazy, tak to tu rád ještě doplním.
Děkuji za doplnění některých informací o eXpaniu a SoulPlayeru ID AJISLAV a MPEGYNA z CyberSpace.CZ a Jakubu Marečkovi za link na dost obsáhlou stránku s přehledem mnoha MP3 CD přehrávačů.

Další odkazy:
MP3.com: Hardware